Kasık Fıtığı | Göbek Fıtığı | Kesi Yeri Fıtığı | Boğulmuş Fıtık | Fıtık Tedavisi (Gerdirmesiz Onarım)

Fıtık Tedavi MerkeziFıtık Tedavisi Randevu
Fıtık Tedavisi

Fıtık, karın duvarında bilinen anlamda bir yırtıktır; tedavisi de bu yırtığın fiziki olarak onarılmasıdır. Geçmiş yıllarda bu onarım, yırtık yerin dikilmesi şeklinde yapılırdı. Yumuşak dokuların dikilmesi sırasında yırtığın çevresinde veya karşı tarafta oluşturulan gerginlik veya dikişlerin geçtiği yerlerde açılan küçük iğne delikleri, karın duvarının yeni zayıf noktaları haline gelirdi. Dikişle onarılan hastalardaki bu zayıf noktalar, zaman içindeki zorlanmalara bağlı olarak, aynı yerde nüks veya karşı tarafta yeni fıtıklar şeklinde karşımıza çıkardı. Yama ile gerdirmesiz onarım tüm bu sorunları ortadan kaldırmıştır.

gerdirmesiz

Yamaların fıtık tedavisinde kullanımı çok yeni değildir. Dr Francis Usher tarafından ilk kez 1950 yıllarında kullanılmıştır. Geçmiş yıllarda yamalar, daha önce 4-5 kez nüks etmiş başka ameliyat şansı kalmamış hastalarda kullanılırdı. O dönem yamalar yeterince güvenilir olmadığı için, son seçenek olarak düşünülürdü. Günümüzde yama teknolojisi çok gelişti. Son 10 yıldır fıtıklarda, öncelikli tedavi yama ile gerdirmesiz onarım oldu. Bunun nedeni, yeni teknoloji ile üretilen yamalarda komplikasyon sıklığının çok düşük olmasıdır.

Modern fıtık cerrahisinin amacı, rahat ve güvenilir şekilde hastanın fıtığını onarmak ve en kısa sürede hastayı normal yaşamına döndürmektir. Yama ile yapılan gerdirmesiz onarımın avantajları, ameliyat sonrası dönemin ağrısız olması, nüks ve diğer komplikasyonların görülme riskinin çok düşük olmasıdır. Bu avantajlar sayesinde hastanın ve toplumun işgücü kaybı en aza iner. Dünyada en çok yapılan ameliyatların fıtık ameliyatları olduğunu düşünürsek, işgücü kaybının önemi kolayca anlaşılır.

“Tension free” yani “gerdirmesiz” ameliyatlarda fıtığın çıktığı yer biyo-sentetik yama ile onarılır. Gerdirmesiz yama onarımı, yüksek teknoloji ürünü yamaların üretilmesi ile hızla gelişmiştir. Bu yamalara hastanın ihtiyacına göre ameliyathanede şekil verilebilir veya farklı boyut ve şekillerde hazır olarak alınıp kullanılabilir. Gerdirmesiz onarım yönteminde yamalar fıtığın çıktığı yere  açık yöntem veya kapalı yöntemle yerleştirilebilir.

Yamalar yerleştirildiği katmana göre onlay, sublay ve inlay olarak adlandırılır. Onlay adalenin üstüne, sublay, adale arkasına ve inlay yamanın direk karın içine yerletirilmesidir. Yama özelliklerine ve hastanın ihtiyacına göre değişik katmanlara konabilir. Doğru yama seçimi başarılı bir fıtık ameliyatı için yeterli olmaz, yamanın doğru aralığa da yerleştirilmesi gerekir. Pascal yasasına göre yamanın sağlam katmanların arkasına konması yani sublay ve inlay yerleşim, iç basınç değişikliklerine daha dayanıklı olmasını sağlar. Yamayı mümkün olduğunca adalelerin arkasına koymak gerekir. Yamalar söz konusu katmanlar arasına hiç tespit edilmeden bırakılabilir, dikilebilir, vidalanabilir veya özel kimyasallarla yapıştırılabilir.

Hangi yamanın kullanılacağı, hangi katmanlar arasına konacağı ve de yamanın ne şekilde tutturulacağı fıtık cerrahisinin 3 önemli sorusudur.  Her hasta için uygun yama, cerrahi yöntem ve anestezi seçimi tedavinin başarısında son derece önemlidir.

 

go_randevu

 

Yorumlar  

 
0 #4 Dr hamdi Koçer 24-11-2013 15:02
Cinsel isteksizliğin çeşitli nedenleri vardır. Eğer sizdeki nedeni fıtığa bağlı ise ki bu da psikolojik kökenli olabilir ancak- ameliyat sonrası geçebilir. Başka nedenlere bağlıysa geçmez elbet.

Alıntılandı serkan:
hocam yaklaşık 2 yıldır kasık fıtığı var bende. ama ağrı yok sadece şişlik var. şişlik torbaya indi. iki aydır cinsel isteğim hiç yok korkuyorum amaliyat olduktan sonra geçermi bu durum.
Alıntı
 
 
-1 #3 serkan 24-11-2013 13:05
hocam yaklaşık 2 yıldır kasık fıtığı var bende. ama ağrı yok sadece şişlik var. şişlik torbaya indi. iki aydır cinsel isteğim hiç yok korkuyorum amaliyat olduktan sonra geçermi bu durum.
Alıntı
 
 
-1 #2 Dr Hamdi Koçer 16-02-2013 17:36
Kullanılan yama kalitesi, ameliyat yöntemi, yamanın tespit şekli gibi teknik nedenlere bağlı olarak böyle yakınmalar olabilir.

Tekniğin iyi ve doğru uygulanması, kaliteli yama kullanımı ve sporcularda kapalı ameliyat her zaman iyi sonuç veriyor.Bizim hastalarımız yaklaşık 15-20 gün sonra düz koşu ve kardiyo antremanlarına başlıyor.

Ameliyat olduğunuz yere başvurup kontrol ettirin.

Geçmiş olsun.
Alıntı
 
 
0 #1 osman 15-02-2013 22:17
ben iki tafaflı fıtık ameliyatı oldum doktorum 2 ay sonra futbol oynabilirsin dedi. futbol oynamaya basladım bi kaç ay sonra ameliyat oldugum yerde çekme tarzı ağrı olustu. koşarken oluyor genelde. ne yapabilirim? yada karın bölgesini güçlendirirsem faydası olur mu duruma tesekkürler şimdiden.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.
Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.

Anket

Ne tip fıtığınız var?