Kasık Fıtığı | Göbek Fıtığı | Kesi Yeri Fıtığı | Boğulmuş Fıtık | Fıtık Tedavisi (Gerdirmesiz Onarım)

Fıtık Tedavisi Randevu

whatsapp-hemen-290


SPORCULARDA KRONİK KASIK AĞRISI
sporcularda kasik fitigi 02
Yeni gelişmiş kasık ağrısının en sık sebebi iç uyluk kasların yırtığıdır. Uzun süreli kasık ağrısı bir çok yapıdan kaynaklanır; tanı ve tedavisi zorlayıcı olabilir...
DEVAMINI OKU...
Kasık fıtığım var: Nasıl bir ameliyat olmalıyım ?


primary-mediumTüm dünyada ve Türkiye’de en çok yapılan ameliyatlar fıtık ameliyatlarıdır. Hem çok sık görülen bir hastalıktır hem de sık nüks eden bir durumdur. Nüks nedeni maalesef biraz ameliyatın hastalar ve hekimler tarafından basit görülmesidir. Özellikle eğitim hastanelerinde asistanlara ilk yaptırılan ameliyatlardır kasık fıtığı ameliyatları. Halbuki fıtık ameliyatları iyi derece anatomi bilgisi ve temel cerrahin deneyimi yanında biraz da mühendislik bakışı gerektirir.


Karın duvarı fıtığı basit anlamda karın duvarındaki bir yırtıktan organların dışarı doğru cildin altında şişlik meydana getirmesidir. Yatınca veya elle itince çoğunlukla şişlik kaybolur veya küçülür. Tedavisi de yırtığın olduğu yere yama ile takviye yapmaktır. Burada kullanılacak olan yamanın nevi, boyutu, karın duvarında hangi katmanlar arasına konacağı ve en sonda da açık veya kapalı yöntem seçimi önem kazanır.


Ameliyat konuşulurken, yamanın açık veya kapalı yöntemle konacağı hasta ile hekimin birlikte karar vermesi gereken bir süreçtir. Ancak unutmamak gerekir ki hekimin de kapalı ameliyatlar konusunda deneyimli olması gerekir. Aksi takdirde sadece tek seçenek “açık yöntem” olacaktır.


Hem açık hem kapalı yöntemi başarı ile uygulayan bir hekim bulduğunuzda hangi ameliya hangi hasta için daha uygundur ? Açık ile kapalı ameliyatın farkları nelerdir ? Bu soruların cevabını bilirsek, seçim sürecine sağlıklı bir şekilde dahil olabiliriz.


Kapalı yöntem 3 küçük delikten içeri hava verilip bir boşluk oluşturularak yapılır ve yama kendi üzerinde sigara gibi kıvrılıp delikten içeri atıldıktan sonra 4 mm boyunda titanyum vidalar ile karın duvarına tuturulur. Bu yöntemin en büyük avantajı, hastanın zorlanmalı işlere yani spor yapmak veya beden gücü ile çalışmak gibi, çok kısa süre içinde başlayabilmesidir. Spor yapanlar, işi beden gücü gerektirenler, kendi iş yerinde çalışanlar, gençler, kadınlar, çift taraflı fıtığı olanlar ve daha önce açık yöntemle ameliyat olup fıtığı nüks edenler için daha uygundur.


Kapalı yöntemin 2 sınırlaması vardır: mutlaka genel anestezi ile yapılır ve maliyeti açık yöntemden en az % 50 fazladır. Genel anestezi alabilecek sağlıklı genç hastalar ve eğer maliyet unsuru önemli değilse kapalı ameliyatı tercih etmelidirler.


Açık ameliyat ise klasik şekilde yaklaşık 10 cm bir kesi ile yapılır. Yine yama ile takviye yapılır. Deneyimli bir cerrahın elinde son derece ağrısız ve rahat bir yöntemdir. Hastanın ağır işlere dönmesi spor yapması biraz daha fazla zaman alır. Yaşlı hastalarda, çalışmayan emekli insanlarda, ameliyat maliyetinin önemli olduğu durumlarda ve hastanın genel anestezi alamadığı veya almak istemediği durumlarda açık ameliyat yapılmalıdır.


Son söz; eğer hekiminiz açık ve kapalı yöntemlerin ikisini de aynı başarı ile yapamıyorsa, kararı ona bırakmakta fayda vardır: En iyi yöntem hekimin en iyi bildiği yöntemdir.  

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

iletisim randevu
Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.
Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.