Kasık Fıtığı | Göbek Fıtığı | Kesi Yeri Fıtığı | Boğulmuş Fıtık | Fıtık Tedavisi (Gerdirmesiz Onarım)

Fıtık Tedavisi Randevu

whatsapp-hemen-290


SPORCULARDA KRONİK KASIK AĞRISI
sporcularda kasik fitigi 02
Yeni gelişmiş kasık ağrısının en sık sebebi iç uyluk kasların yırtığıdır. Uzun süreli kasık ağrısı bir çok yapıdan kaynaklanır; tanı ve tedavisi zorlayıcı olabilir...
DEVAMINI OKU...
Fıtık ameliyatlarında balonlu yama kullanılmaya başlandı.

Büyük dev karın fıtıklarında en güvenli çözüm laparoskopik onarımdır. Yamanın 3 küçük delikten karın içine sokulup fıtık bölgesine tutturulduğu bu ameliyatlar, uygun durumlarda iyi bir çözüm olmasına rağmen bazı teknik zorluklar vardır.

Bu teknik zorlukların başında "yamanın karın içine küçük delikten sokulması" ve "yamanın fıtık yerine tam ortalanarak yerleştrilmesi" gelmektedir.

Balonlu yama ile bu konudaki olanaklar genişliyor:Balonlu yamanın karın içine kolayca sokulması için onu ince rulo haline getiren bir özel aparat bulunmaktadır. Bir sigara inceliğinde rulo haline getirilen yama karın içine bu şekilde küçük delikten kolayca ve zedelenmeden sokulabilmektedir.

İçeri rulo şeklinde atılan yamanın içeride yeniden açılması ve düz hale getirilmesi başka bir zorluk ve zaman alan süreçtir. Balonlu yamalar bu sırada kolaylık sağlar ve zaman kazandırır.

Balonlu yamanın ortasındaki ince şişirme hortumu fıtık deliğinin ortasından dışarı alınır ve balon dışarıdan şişirilir. Bu şekilde yamanın hemen ve kolayca açılması sağlanır. Dışardan yukarı çekilip karın duvarına asıldığında yamanın fıtık deliğini en uygun şekilde kapatması sağlanmış olur.

Balonlu yamalar ameliyat esnasında hekime büyük kolaylık sağlar. Yamanın fıtık deliğine en uygun şekilde örtülmesini sağlar. Fıtığın nüks etme riski böylece iyice azalmış olur.


Balonlu Yama, Fıtık ameliyatlarında yama

Kutunun içinden çıkan malzemeler. Yama, yamayı karın içine kolayca sokmaya yarayan aparat ve balonu şişirmek için özel uçlu enjektör.

Balon Yama. Yama özel aparatının üstüne sigara rulosu şeklinde incecik sarılıp hazırlanıyor.

Yama özel aparatının üstüne sigara rulosu şeklinde incecik sarılıp hazırlanıyor.

Balonlu yama rulo halinde karın duvarından içeri sokuluyor.
balonyama4

Balonlu yama rulo halinde karın duvarından içeri sokuluyor.

balonyama5
balonyama6

Yamanın şişirme borusu fıtık bölgesinde ciltten dışarı alınıp yama karın duvarında askıya alınıyor.

balonyama7
balonyama8

Balonlu yama özel uçlu enfektörü ile şişirilip yamanın fıtık bölgesini kapatması sağlanıyor. Yama kendi çevresinde döndürülüp en ideal pozisyonda vidalanıyor.

balonyama9

Balonlu kısım yamadan ayrılıp karın içinden dışarı alınıyor.

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

iletisim randevu
Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.
Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.